ORSİAD TSE BAŞKANI SEBAHATTİN KORKMAZ’I MAKAMINDA ZİYARET ETTİ…

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İş Adamları ve Yöneticileri Derneği (ORSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Nedret YENER ve Başkan Yardımcısı Bilal GÜNEŞ, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Başkanı Sebahattin KORKMAZ’ı makamında ziyaret ettiler.

Gerçekleştirilen ziyarette ORSİAD’ın yaptığı işler ile ilgili bilgi alan Başkan KORKMAZ: ‘Önümüzdeki günlerde Standardizasyon Bayramı projemiz var. Burada üreticiye standardizasyonun önemini anlatarak konu ile ilgili üreticinin bilinçlenmesini hedefliyoruz. Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında bizim üreticilerimiz standardizasyona gerekli önemi vermediklerini gözlemliyoruz. Sanayicimiz konu ile ilgili yeterli bilgiye sahip değil. Standardizasyon üretilen ürünün pasaportudur. Pasaportu olmayan bir ürünü ihraç edemez, pazar oluşturamazsınız. Dünyada üreticilerin hepsi kendi teknoloji trendlerine göre standart getirilmesi için çaba harcıyorlar. Bizim üreticilerimizin de konunun önemine vakıf olması ve bu çalışmalarda standartlarına, teknolojisine sahip çıkmasını bekliyoruz. Günümüz şartlarında teknolojik gelişmeler göz önünde bulundurulduğunda standardına hakim olan, üretiminde Dünya’ya da hakim oluyor. Pasaportu olmayan hiçbir ürün Uluslar Arası seyahate çıkamıyor. Sanayicinin bu konuya çok daha fazla ilgi göstermesi gerekli. Ticaretin önündeki engellerin kalkması için standardizasyona sanayicilerimizin daha fazla sahip çıkması gereklidir’ dedi.

ORSİAD Başkanı Nedret YENER de yapılan ziyarete ilişkin olarak: ‘Derneğimiz amaçlarından biri de Sanayicimizin üretimini Dünya pazarına çıkarabilmesi için gerekli tüm işlemlerde danışmanlık sağlamaktır. Sanayicimiz maalesef bu gibi konularda girişken olamıyor. Üretilen ürünün standardını oluşturmak konusunda hep çekimser davranıyorlar. ORSİAD Yeni Yönetimi bu konuları kendine öncelikli misyonu olarak belirlemiştir. Üye firmalarımızın görüş ve önerilerini de alarak hareket ediyor, mümkün olduğunca üyelerimizin sorularına cevap arıyoruz’ dedi.