MÜSİAD ANKARA'DAN ORSİAD'A ANLAMLI ZİYARET

MÜSİAD ANKARA ŞUBESİNDEN ORSİAD’A ZİYARET

Müstakil Sanayici İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Ankara Şubesi, OSTİM OSB Sanayici İş Adamları ve Yöneticileri Derneği (ORSİAD) Yönetim Kurulunu ziyaret etti.

“Ayrılıkta Azap, Birlikte Rahmet Vardır”

ORSİAD’ın yeni yönetimine başarı dileklerini sunan MÜSİAD Ankara Şubesi Başkanı İlhan ERDAL: ‘Ankaramız sanayinin de başkenti olmalıdır. Bizler Sivil Toplum Kuruluşlarımızla bunun için çalışmalıyız. Ankara’nın yalnızca ticari değil, sosyal ve kültürel sorunlarını da dile getirmeli, çözüm üretmeliyiz. Ankara’nın ortak problemleri üzerine birlikte, ortak hareket etmeliyiz. Sonuca odaklanmalı, çözüme kavuşturmalıyız. Bunu ancak güç birliği içerisinde başarabiliriz. Bizler yüksek teknolojiye sahip katma değerli ürünler üretmeden ilerleme şansımızda olamaz. Ankara’da ticari katkı sağlayacak imkanları doğru değerlendirmeliyiz. Yerli üretimde ofset oranının artması gerekiyor. Bunun için de gerekli verime henüz ulaşamadığımız üniversite- sanayi iş birliği çarklarının doğru şekilde hareket etmesini sağlamalıyız. Bizlerin önceliği ortak platformda bir araya gelebilmek, güç birliğimizi Ankara için de koruyabilmektir. Kolektif çalışmanın iyi bir örneğini oluşturarak markalarımızı gözetip kollamalıyız. “Ayrılıkta azap, birlikte rahmet vardır” düsturu ile hep birlikte mücadele etmeliyiz. Ortak değerlerimize birlikte sahip çıkabildiğimiz gibi ortak sorunlarımıza da birlikte ses çıkarmalı, birlikten doğacak kuvvetle önümüzü açmalıyız. ORSİAD’ın yeni ve genç yönetiminin bu enerjisini Ankaramızın ortak sorunlarına çözüm ararken çok faydalı olacağı kanaatindeyiz. Yeni yönetiminizi tebrik eder, sanayimiz ve sanayicilerimiz açısından hayırlı olmasını dileriz’ dedi.

Ankara bizim önceliğimizdir.

MÜSİAD Ankara Şubesi Yönetimine nazik ziyaretlerinden ötürü teşekkürlerini sunan  ORSİAD Başkanı Nedret YENER: ‘Ankara’nın sanayi kenti olma özelliğinin özellikle korunması gerekiyor. Sanayicimizin yaşadığı sorunları ilgili yerlere iletip takibi yapılması ve çözümler üzerinde gerekli araştırmaların yapılması bizlerin en kilit görevidir. Ankara’nın ticari, sosyal, kültürel tüm sorunları için önceliği Ankara olan her platformla temaslar halinde olmalıyız. Senlik benlik duygusundan ziyade biz olabilmeli, birlikte hareket kabiliyeti ile çalışmalıyız. Bizler eminiz ki Ankara’nın tüm sivil toplum kuruluşları bu konuda ellerini taşın altına koyacaklardır. Elimizde bulundurduğumuz bu gücü bu yolda etkin bir şekilde kullanmanın tek yolu birlik olabilmekten geçiyor. Ankara’da, OSTİM’de yeni başarı hikayeleri yazmalıyız. Yüksek teknolojili üretim dediğimiz zaman işin içersine üniversiteyi dahil etmeden ilerleyemeyiz. Bugüne kadar gerekli verimin sağlanamadığı üniversite- sanayi işbirliği için gerekli adımların ivedilikle tamamlanması gerekmektedir. Yalnızca yerli otomotiv değil pek çok sanayi ve yan sanayi ürünleri Ankara’da üretimi mevcut. Kalite standartlarına erişebilmek açısından üniversitelerimizin sanayide daha fazla mesai harcamalarına ihtiyaç duymaktayız. Gerekli lobi görüşmeleri sağlanmalı, üniversiteyi sanayimizin içindeki entegrasyonunu daha doğru tanımlamalıyız. Bu vesile ile yerli üretim kamu tarafından daha çok destekleneceği kanaatindeyiz’ diyerek görüşmeye istinaden düşüncelerini paylaştı.