KAZAKİSTAN YATIRIM VE KALKINMA BAKANLIĞI’NDAN ORSİAD’A ZİYARET

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İş Adamları ve Yöneticileri Derneği (ORSİAD)Yönetim Kurulu Başkanı Nedret YENER, Başkan Yardımcısı Murat TUNCEL ve Sayman Mehmet DUMAN,  Kazakistan Yatırım ve Kalkınma Bakanlığı Türkiye Temsilcisi Nuriddin AMANKUL’u üye firmaları ile buluşturdu.

Kazakistan’a yatırım arayışı için Ankara Sanayi Bölgelerini değerlendiren AMANKUL; ’18 Milyon nüfusu ile Kazakistan kardeş ülke Türkiye’den yatırım bekliyor. Türk yatırımcıları hızlı bir şekilde çekmek için Kazakistan Cumhuriyeti tarafından danışmanlık ve yatırım hizmeti yapılmaktadır. Türk yatırımcıların vize işlemleri yatırım onayı ile birlikte çok hızlı bir şekilde tamamlanmaktadır. Aynı zamanda, Avrasya Birliği’nin tam ortasında bulunmamız münasebeti ile Türk yatırımcılara Kazakistan’da üretim ve ihracat konularında devlet desteklerimiz sağlanmaktadır. Kazakistan toprak büyüklüğü olarak Dünya’nın 9.ncu büyük ülkesi. Türkiye’den gelmelerini istediğimiz yatırımcılara bir Kazak& Türk Organize Sanayi Bölgesi oluşturuldu. Türk Sanayicilerimizi orada da görmek biz kardeşiniz Kazakistan için onur vericidir’ açıklamalarında bulundu.

ORSİAD’ın bu organizasyonda yer almasının üye sanayicilere artı değer getireceği kanaatinde olduklarını belirten ORSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Nedret YENER: ‘Sanayici KOBİ’lerimiz açısından Pazar araştırması ve sektör analizlerinin doğru bir şekilde yapılması, değerlendirilmesi ile Türk Yatırımcılar için iyi bir fırsat olarak görülebilir. Bizler ORSİAD’lı iş adamları olarak Kazakistan’a gerçekleştirilecek bir ziyaretle Kazakistan Sanayisinin doğru tanımlayacağını düşünmekteyiz. Önümüzdeki süreçte Sayın AMANKUL ile daha fazla iletişim halinde olarak OSTİM Sanayicisine Kazakistan’la yapmayı düşündükleri işbirlikleri için bizler de üzerimize düşenleri yapacağız, dedi.